Jag ställde mig frågan i rubriken och Googlade för att se vad en AI-funktion hade att säga om saken. Skrattade högt när jag läste svaret:
”Varför människor fortfarande behövs
Juridiskt ansvar: Enligt bostadsrättslagen är styrelseledamöter personligen ansvariga för sitt agerande, och detta ansvar kan inte överlåtas till en algoritm.
Empati och grannar: Att bo i bostadsrätt handlar om gemenskap. Människor behövs för att hantera konflikter, förstå grannars situationer och bygga trivsel.”
För vad gör man när det just är den mänskliga styrelsen som ser till att skapa otrivsel och konflikter och struntar i grannars situationer? Välj bort dem då, kanske du svarar. Men om det bara kommer 10 procent av de röstberättigade på årsmötena varav hälften utgörs av styrelseledamöter är det inte realistiskt. Och vad är alternativet? En ny sammansättning av likadana?
Jag har hört talas om styrelseledamöter som förskingrat kassan i bostadsrättsföreningar, eller där det fuskats med nödvändiga reparationer. Det är en sak. När ekonomi och lagstadgad underhållsplan sköts är det bra, så klart. Men resten? Att komma de boende till mötes och se styrelsen som vald av dessa och satta att verkställa beslut fattade på årsmötena oavsett vad man som styrelse tycker om beslutet, det är lika viktigt.
Det är här jag undrar om inte en AI-funktion hade skött jobbet bättre. För en sådan tror jag inte skulle bära sig åt som när bostadsrättsföreningar är som sämst. Vilket är när styrelserna håller inne på information och saknar kompetens att kommunicera. Eller inte vill dela med sig av vad de vet för kunskap är ju makt…
Och till exempel: inte redovisar hur deras arbete går utan i månadsbrev till de boende mest bara klagar på de sistnämndas beteenden; favoriserar vissa och utesluter andra i vad medlemmarna får göra inom föreningen av markanvändning och aktiviteter, etc; genomför bara sådana beslut som fattats på årsmötena som styrelsen själv gillar och gärna även manipulerar fakta så det ska stämma med vad styrelsen vill, etc.
Ovan är inget som skapar trivsel, tvärtom. Jag tror AI bättre kan fås att agera som ett redskap FÖR en förening och se till att fatta och genomföra demokratiska beslut till skillnad från när en styrelse med all önskvärd tydlighet utgör ett slutet sällskap för inbördes beundran och där vi andra inte är medboenden som valt dem utan är några som på nåder får bo hos dem.
Jag tror tiden är förbi med att automatiskt finna sig i styrelser som väljs bland de boende när detta bara skapar otrivsel. Det systemet fungerar säkert till belåtenhet inom många föreningar. Men när motsatsen är fallet skulle det vara intressant om någon bostadsrättsförening överlåtit styrelsearbetet till en AI-funktion?