Är just hemkommen från Geijersamfundets kursvecka på Geijerskolan. Jag har under nära 20 års tid nu gått olika sommarkurser på en annan folkhögskola i Sverige och där har alltid det fungerat som jag på Geijerskolan överraskande upptäckte inte gjorde det, eller som var på ett sätt som, enligt mig, var sämre.
Jag listar nedan vad jag syftar på, fenomen som skulle kunna åtgärdas enkelt, tänker jag mig; se det som förslag på vad som en som kommer för första gången på sommarkurs till Geijerskolan kan behöva veta för att känna sig bättre välkommen än som vad jag nu kände mig.
Jag vill dock påpeka att själva kursen jag gick, internatrummet, middagsmaten och den vackra värmländska omgivningen var det alls inget fel på! Tvärtom! Jag återkommer gärna om jag får!
Informera om allt på ett och samma ställe.
Det här lösbladssystemet med enstaka epost induttandes från olika ansvariga inför kursen är inte särskilt överskådligt, särskilt inte som det också kunde anlända motstridiga uppgifter beroende på avsändaren. Varför inte sätta upp en webbsida, nåbar för både personal och deltagare, under en flik på skolans hemsida? Så alla har samma info? Nu inträffade det ju även fel genom att inte alla deltagare fick alla epost, till exempel.
Skriv tydligare vad som gäller när man kommer en dag tidigare och berätta om vad som finns i närheten!
Det står så här i utskicket inför kursen:
”Om du kommer tidigare
Det brukar inte stöta på hinder att komma dagen innan kursstart. Tyvärr kan då inte erbjudas mat. Man bör alltså ta med mat eller om möjligt ta sig in till Munkfors (7 km) för att äta.”
Jag tolkade ovan som att det på dagen för kursstart däremot självklart finns mat att tillgå, inte bara fika och middag utan även så klart frukost och lunch för oss som checkat in på måndagen, sånt ingår ju under resten av veckan och skolan vet ju hur många som kommer redan på måndagen och kan servera något därefter.
Att det står i informationen att fikat serveras kl. 14 på kursstartsdagen tolkade jag som att den informationen gavs för att visa på att eftermiddagsfikat första dagen hade en annan tid än under de fortsatta dagarna.
Följden blev att jag hade mat med mig att äta på måndagen när jag anlänt. Efter det tog jag en promenad i det den dagen solvarma vädret ner till campingplatsen några hundra meter bort. Den hade jag aldrig vetat fanns om inte en person på bussen från Karlstad berättat om den. Jag hade en trevlig stund vid Klarälven. Noterade att det på campingen fanns en restaurang och att folk satt och åt och drack vin där. I den lilla campingbutiken kan man köpa klassikerna i dessa sammanhang: konserverad ravioli, kex, chips och glass, etc. Jag köpte enbart lite kex och vykort för det senare fanns väl inte på skolan och mat skulle jag ju få imorgon…
På tisdagen hastar jag i regnet till matsalen för att äta frukost, men får veta att det inte serveras något att äta alls, eller ens en kopp kaffe, förrän sex timmar senare och att det överhuvudtaget inte finns något att äta eller dricka på skolan innan dess. Dessa sex timmar tillbringade jag på rummet stirrandes ut på det ihållande regnet…
Alltså jag skulle önskat att det även fanns information av nedan art på min önskade webbsida 🙂 för praktiska upplysningar till sommarkursare:
Om du kommer dagen innan kursstart
Anmäl till skolan om du vill checka in på ditt rum dagen innan kursen börjar. Skolan serverar ingen mat förrän på själva kursdagen. Och på kursdagen så OBS: ingen mat förrän till eftermiddagsfikat. Behöver du proviantera finns Munkfors 7km norrut. Men det finns även en campingplats några hundra meter söderut från skolan, gå vägen bussen körde på så ser du några flaggor vid en avtagsväg på vänster sida. Gå ner på den vägen och du kommer till en campingplats som har restaurang med vinrättigheter, butik med något litet att köpa av förnödenheter och här finns även badstrand och brygga vid Klarälven samt bangolf.
———————–
Huvudsyftet med att jag kom dagen innan kursen började var för att jag så klart ville hinna komma i tid till själva kursstarten vilken jag utgick var på förmiddagen, för då har alla andra sommarkurser jag gått på börjat. Blev paff när sen info kom om start kl. 16. Hade redan köpt tåg- och bussbiljetter och bokat in hunden på pensionat som det då visade sig en dag i onödan och tycker den här uppgiften om när på första dagen kursen börjar kan anges från början, det har betydelse.
Sen skulle jag vilja att följande också åstadkoms:
Matsedel
Jag vet inte vad jag åt en del dagar. Saknade verkligen en meny som kunde vara något så enkelt som ett papper uppsatt vid matsalen där man kunde se vilka rätter som skulle serveras och innehållet i dessa. Och så man kunde planera strategin utefter om det skulle serveras ens favoritefterrätt på kvällen eller en maträtt man visste man inte gillade.
Maten
Jag såg vid ett tillfälle en skål med några gröna bananer och lite dito äpplen. Det är möjligt jag missat ett vidare utbud här. För jag såg enbart kakor vid kaffefikapauserna respektive gedigna efterrätter vid måltiderna. Jag saknade verkligen att det under hela veckan inte fanns några läskande och lätta, uppiggande saker som skivad, klyftad melon, ananas, äpple och liknande istället för/eller komplement till alla bakverk och övriga desserter.
Mål-tiderna
Likaväl som det står när matsalen har öppnat för de olika måltiderna kan det väl stå när serveringen slutar. Väldigt snopet bestämma sig för att -efter längre samtal runt bordet kanske- ta en andra portion och så var maten avdukad! Eller om man tror man kan anlända senare än starttiderna för måltiderna så är det ju bra för både kökspersonal och gäster att veta hur sent man kan få mat. Lite irriterande förresten att vattenbehållarna snabbt drogs bort under måltidernas avslutande. Vad skulle det göra att man kunde ta vatten ur dessa hela tiden?
Presentera personal och tjänster
Vid introduktionen av kursen första dagen kan väl skolans övriga personal komma in och presentera sig och berätta vad de kan hjälpa till med! (Det går bra att de som inte kan på tisdageftermiddag dyker upp på onsdagmorgon istället.)
Bra att veta vem som är vaktmästare om något inte funkar på rummet, till exempel. Kökspersonalen kanske vill betona något? Och jag fattade aldrig vem det var som satt vid bordet längst bak i föreläsningssalen förrän han presenterades vid kursens slut, måste det vara så? De som jobbar i receptionen: kan inte någon där komma in och berätta ifall skolan säljer något som det kan vara önskvärt att vid behov få tag på. Som pennor?, skrivblock?, tygväskor och t-shirts med reklamtryck för Geijerskolan på?
Jag vet inget om ovan förutom att jag såg en kurskamrat pula med vykort han köpt på skolan med dito motiv vilka var trevligare så klart än de campingen hade att erbjuda. För hade jag vetat…
Övrigt att kanske kunna informera om?
Det är synd skolan inte har möjlighet låna ut cyklar, jag har en gång cyklat Munkfors-Ransäter tur och retur och det är en vacker runda på bra cykelbana. Men okey, det går fint att promenera i den närliggande terrängen också.
Kan man byta handdukar och badlakan under veckans gång om man skulle vilja? Vem frågar man då?
Får man använda tvättmaskinerna?
Kan man låna paraply?
Skulle det kunna finnas en karta på webben över området och husen och då med information om vilka husen är döpta efter, ritade av, deras historia och vad det finns inuti husen i en del fall?
Alltså ta ovan för vad det är: en förstagångsbesökare som inte hängde med på hur det praktiska fungerade vilket tyvärr blir en del av upplevelsen. Kan mina rader ovan leda till att färre får mina erfarenheter är väl det bra?
Hälsningar
Anna-Mi Wendel i Åkersberga
P.S. Kökspersonalen förbarmade sig över mig tisdagmorgon och gav mig kaffe och smörgås. 🙂